Parlament Europejski przeciwko szpiegowaniu obywateli UE przez NSA

23 października Parlament Europejski w swojej rezolucji wnioskował o odstąpienie od porozumienia z rządem USA w sprawie przekazywania danych przelewów na podstawie numeru SWIFT.

Obawy nt. prywatności i możliwości wykorzystania przez amerykańską służbę NSA do innych celów niż walka z terroryzmem spowodowały, że Parlament Europejski przyjął rezolucję wzmacniającą ochronę obywateli UE, która ma m. in. na celu podwyższenia kar za nieprzestrzeganie przepisów prawa. Obawy pojawiły się po doniesieniach o szpiegowaniu danych w Internecie przez służby federalne USA.

Porozumienie zawarte w 2010 roku przewidywało, dostarczanie przez UE danych SWIFT służbom USA, tzn. informacji w zakresie przelewów dokonywanych przez mieszkańców UE w ramach walki z terroryzmem.

Zgodnie z apelem, każdy z użytkowników Internetu (nie tylko klient bankowości internetowej) będzie miał prawo do wnioskowania o wymazanie swoich danych oraz do otrzymania wyczerpującego wyjaśnienia przyczyn wykorzystania przetwarzanych informacji przez przedsiębiorstwo. Sankcja za nie przestrzeganie tego prawa miałaby wynosić €100 mln lub 5% rocznych obrotów firmy. Oprócz tego, jeśli służby z państwa spoza UE wyrażą chęć o otrzymanie informacji osobowych od firmy działającej na terytorium UE, powinny zwrócić się najpierw do krajowych służb ochrony danych osobowych.

Wynik głosowania na posiedzeniu plenarnym nie jest jeszcze prawnie wiążący, jednak w obecnej sytuacji należy wspierać kroki Unii Europejskiej w tym kierunku.