O Adamie

adambielan

W 1997 roku, w wieku 23 lat, zaangażowany w działalność Akcji Wyborczej Solidarność, został najmłodszym posłem na Sejm III kadencji. Pracował w Komisji Spraw Zagranicznych. Jako członek Prawa i Sprawiedliwości w 2001 roku ponownie uzyskał mandat poselski. Zasiadał w sejmowej Komisji Europejskiej. Od 2001 roku przez dekadę pełnił funkcję rzecznika prasowego partii. W 2005 roku współtworzył z sukcesem kampanię śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz zwycięską kampanię parlamentarną Prawa i Sprawiedliwości. Od 2003 roku sprawował funkcję obserwatora Sejmu w Parlamencie Europejskim.

W 2004 roku w pierwszych polskich wyborach europejskich został wybrany posłem do Parlamentu Europejskiego. Przystąpił do grupy Unii na rzecz Europy Narodów (UEN). Był pomysłodawcą powołania Koła Polskiego zrzeszającego wszystkich polskich europosłów. Trzy lata później został wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego.

W kolejnych wyborach europejskich skutecznie ubiegał się o reelekcję, zdobywając na Mazowszu ponad 61 tys. głosów. Współtworzył grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), której został wiceprzewodniczącym. Pełnił funkcję koordynatora w Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO). Był również członkiem Komisji Spraw Zagranicznych (AFET).

W 2015 wystartował do Senatu z ramienia komitetu Prawo i Sprawiedliwość w okręgu nr 50, który obejmuje obszar miasta Radomia oraz powiatów lipskiego, radomskiego, szydłowieckiego i zwoleńskiego. Uzyskał mandat senatora IX kadencji, otrzymując 77 912 głosów.

12 listopada 2015 wybrany na wicemarszałka Senatu IX kadencji.

Adam Bielan jest obecnie posłem do Parlamentu Europejskiego IX kadencji, koordynatorem z ramienia grupy EKR w Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO) oraz w Komisji Specjalnej ds. Sztucznej Inteligencji w Epoce Cyfrowej (AIDA) (2020-2022). Zasiada ponadto w Komisji Spraw Zagranicznych oraz w jest członkiem delegacji ds. stosunków ze Stowarzyszeniem Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).

Zaangażowany w kluczowe legislacje europejskie m.in. akt o usługach cyfrowych (DSA) oraz akt o rynkach cyfrowych (DMA), gdzie jako jedyny polski poseł pełnił funkcję sprawozdawcy cienia.

Adam Bielan w Parlamencie Europejskim walczy o:

  • Gospodarkę cyfrową: transparentność i otwarty Internet
  • Przełamywanie barier na wspólnym rynku: równy dostęp dla przedsiębiorców i innowacje jako motor wzrostu gospodarki
  • Konsumentów: swobodę wyboru i gwarancje bezpieczeństwa