Rozwój regionu radomskiego

Nieprzerwanie dążę do przyspieszenia tempa rozwoju Radomia, maksymalizując jego potencjał i promując wykorzystanie dostępnych zasobów i możliwości. Już jako wicemarszałek Senatu RP byłem wielkim orędownikiem budowy lotniska. Nawet przebywając w Brukseli, zawsze z niegasnącym entuzjazmem wspieram nasz lokalny klub, Radomiaka!

Pięć lat temu zobowiązałem się do dążenia do lepszej przyszłości Polski w Europie. Ostatnia kadencja była pełna wyzwań, ale także intensywnej pracy, której efektem są realne korzyści dla naszego regionu. To właśnie dzięki naszym staraniom Mazowsze, poza Warszawą, uzyskało rekordowy, siedmioletni budżet unijny na prawie 2 miliardy euro! To historyczny sukces, który przełożył się na konkretne korzyści finansowe dla naszego regionu, w tym dodatkowe środki z programu Polska Wschodnia i znaczące dofinansowanie licznych projektów regionalnych. Skorzystał na tym między innymi Radom.

Od początku wspierałem również ideę oraz poszczególne etapy budowy radomskiego portu lotniczego. Lotnisko to ogromna szansa dla Radomia oraz całego regionu południowej części województwa mazowieckiego. Są to korzyści przede wszystkim gospodarcze. Wszystkie badania wskazują, że lotniska generują olbrzymi napływ inwestycji i bardzo mocno zwiększają produkt krajowy brutto danego obszaru, będąc często biznesową trampoliną. Lotnisko w Radomiu to nie tylko nowe miejsca pracy na miejscu, ale również impuls dla okolicznych biznesów, w tym restauracji i hoteli.

Jestem również zaangażowany w dialog z mieszkańcami oraz przedstawicielami administracji publicznej, np. podczas kongresu „Radom Przyszłości”, który objąłem honorowym patronatem. Kongres Radom Przyszłości stanowi platformę do dyskusji o przyszłości i transformacji miasta w obszarze cyfrowym, nowoczesnym przemyśle oraz zagospodarowaniu przestrzennym. Druga edycja tego wydarzenia, która odbyła się latem 2023 roku na terenie byłej Fabryki Broni Łucznik, zaowocowała prezentacją planów rewitalizacji, które są odpowiedzią na potrzeby mieszkańców. Debatowano także o strategii i wizji rozwoju przemysłu przyszłości w regionach Polski Wschodniej, a na przykładzie Radomia zaprezentowano praktyczne wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji w rozwiązywaniu problemów mniejszych przedsiębiorstw.

Zachęcam wszystkich mieszkańców Radomia do wspólnego działania, aby razem budować silniejsze i bardziej prosperujące miasto dla przyszłych pokoleń!