adambielan

Adam Jerzy Bielan urodził się 12 września 1974 roku.

Z wykształcenia politolog. Obecnie kończy rozprawę doktorską stanowiącą rozbudowaną analizę porównawczą procesów integracji regionalnej w ujęciu neoinstytucjonalnym: ASEAN-UE, pod kierunkiem prof. dr hab. Konstantego Wojtaszczyka.  W latach 1996–1998, był przewodniczącym Niezależnego Zrzeszenia Studentów, a następnie wiceprzewodniczącym międzynarodowej organizacji studenckiej European Democrat Students.

W 1997 roku, w wieku 23 lat, zaangażowany w działalność Akcji Wyborczej Solidarność,  został najmłodszym posłem na Sejm III kadencji. Pracował w Komisji Spraw Zagranicznych.  Jako członek Prawa i Sprawiedliwości w 2001 roku ponownie uzyskał mandat  poselski. Zasiadał w sejmowej Komisji Europejskiej. Od 2001 roku przez dekadę pełnił funkcję rzecznika prasowego partii. W 2005 roku współtworzył z sukcesem kampanię śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz zwycięską kampanię parlamentarną Prawa i Sprawiedliwości. Od 2003 roku sprawował funkcję obserwatora Sejmu w Parlamencie Europejskim.

W 2004 roku w pierwszych polskich wyborach europejskich został wybrany posłem do Parlamentu Europejskiego Przystąpił do grupy Unii na rzecz Europy Narodów (UEN). Był pomysłodawcą powołania Koła Polskiego zrzeszającego wszystkich polskich europosłów. Trzy lata później został wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego.

W kolejnych wyborach europejskich skutecznie ubiegał się o reelekcję, zdobywając na Mazowszu ponad 61 tys. głosów. Współtworzył grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), której został wiceprzewodniczącym. Pełnił funkcję koordynatora w Komisji Rynku Wewnętrznego  i Ochrony Konsumentów (IMCO). Był również członkiem Komisji Spraw Zagranicznych (AFET).

Uznany za najaktywniejszego polskiego europosła w kadencji 2009-2014 przez portal www.MEPranking.eu.