Zachód musi odpowiedzieć na agresję Rosji

Europoseł Adam Bielan w programie „Wydarzenia Opinie Komentarze” wypowiadał się m.in. w sprawie Ukrainy i bezpieczeństwa Polski.

-Unia Europejska nie jest gwarancją bezpieczeństwa dla Polski – według Bielana, jeżeli ktoś ma zagwarantować dzisiaj bezpieczeństwo to będzie to NATO i Stany Zjednoczone.

– Konflikt militarny z Rosją jest mało prawdopodobny, z całą pewnością dojdzie do próby sił na arenie dyplomatycznej. Jednak, gdyby doszło do użycia siły wojskowej, Polska jako członek NATO będzie zobowiązana nieść pomoc militarną – powiedział Bielan w programie i zauważył, że bardzo niepokojący jest podział Unii: „Premier Donald Tusk forsował bardzo szybkie podpisanie układu stowarzyszeniowego. Ale jak wiemy przywódcy Niemiec, Włoch, Francji robili wszystko, żeby to powstrzymać. Gdy przychodzi do działań w sprawie Ukrainy biorą górę wyraźnie interesy”. Kraje zachodniej Europy są związane z Rosją gospodarczo i dlatego boją się sankcji wobec niej.

Jak stwierdził: „Władimir Putin z całą pewnością testuje reakcje państw demokratycznego zachodu. Testował te reakcje podczas wojny w Czeczenii, testował podczas agresji na Gruzję i testuje dzisiaj. Jeżeli zachód nie odpowie w sposób adekwatny na agresje Rosji, to kolejnymi krajami na liście Władimira Putina mogą być np. kraje bałtyckie.”

czytaj więcej na: http://www.rp.pl/artykul/1092562.html