Dyskryminacja polskich pacjentów

Polska przedłuża wdrażanie unijnego prawa w obszarze ochrony zdrowia; chodzi m.in. o regulacje ws. transgranicznej opieki zdrowotnej oraz in vitro. Business Centre Club w artykule dla PAP przestrzega Polskę przed sankcjami ze strony Trybunału Sprawiedliwości UE, jakie mogą nam grozić za opieszałość legislacyjną.

Lista zarzutów Komisji Europejskiej wobec Polski „nie jest krótka”, a część z nich została skierowana do Trybunału Sprawiedliwości UE – napisał Business Centre Club (BCC) w informacji przesłanej we wtorek PAP.

Mamy do czynienia ze swoistą dyskryminacją i nierównym traktowaniem polskich pacjentów w stosunku do obywateli innych krajów członkowskich. Polska nie posiada ustawy bioetycznej, a problemy związane z in vitro są regulowane przez resortowy program, a nie ustawę.

„Polska wciąż nie wdrożyła kilku dyrektyw UE dotyczących postępowania z tkankami ludzkimi”, m.in. dyrektywy ws. ustalenia norm jakości i bezpiecznego oddawania, pobierania, testowania, przetwarzania, konserwowania, przechowywania i dystrybucji tkanek i komórek ludzkich.

*Business Centre Club istnieje od 1991 r. Jest prestiżowym Klubem przedsiębiorców i największą w kraju organizacją indywidualnych pracodawców. Do BCC należy 2500 członków (osób i firm).