Relacja z wizyty studyjnej w Brukseli 27-30.11.2013

W dniach 27-30 listopada odbył się wyjazd studyjny do Brukseli mieszkańców południowego Mazowsza na zaproszenie Adama Bielana. Uczestnicy zwiedzili m. in. Parlament Europejski, stolicę Unii Europejskiej oraz zjedli uroczystą kolację wspólnie z Adamem Bielanem.

W ostatnim tygodniu listopada zaproszone osoby – laureaci konkursów zorganizowanych przez regionalną gazetę Echo Dnia, członkowie Solidarności Oświatowej z Radomia, wychowankowie Świetlicy Socjoterapeutycznej w Radomiu, studenci WSH Radom oraz samorządowcy mogli poznać nieco miejsce pracy europarlamentarzystów od kuchni.

Pobyt rozpoczął się w czwartek od porannej prelekcji Adama Bielana na temat funkcjonowania Parlamentu Europejskiego, po czym uczestnicy zwiedzili w asyście Europosła Centrum dla Odwiedzających Parlamentu Europejskiego (tzw. Parlamentarium). Wczesnym popołudniem, po obiedzie na terenie PE, przyszedł czas na spacer po okolicach Komisji Europejskiej, Parku Cinquantenaire oraz Królewskiego Muzeum Wojny. Kolejnym punktem wyjazdu był w okolice słynnego Atomium – symbolu Brukseli wybudowanego w latach 50-tych XX wieku z okazji organizacji przez to miasto imprezy Expo.

Dzień zwieńczyła uroczysta kolacja z Adamem Bielanem w Chez Leon – najstarszej brukselskiej restauracji.

Piątek obfitował w zwiedzanie Brukseli z przewodnikiem. Program przewidywał poznanie słynnej starówki (Grand Place), katedry Św. Michała, najpiękniejszego gotyckiego kościoła w stolicy Belgii – Notre Dame du Sablon oraz eksluzywnej Galerii Św. Huberta, gdzie można było zaopatrzyć się w belgijskie czekoladki :)

Z relacją z innej ręki można zapoznać się również na stronie „Echa Dnia” TUTAJ