Jednakowe prawa dla konsumentów kupujących w Internecie w całej Unii Europejskiej

Dobra wiadomość! Wielkimi krokami zbliża się termin (grudzień tego roku) kiedy w Polsce powinna zostać przyjęta ustawa nadająca konsumentom w Unii Europejskiej jednakowe prawa i ułatwiająca e-handel.

Wykonuje ona dyrektywę Parlamentu Europejskiego, a europoseł Adam Bielan miał przyjemność być posłem sprawozdawcą tej dyrektywy z ramienia Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w 2011 roku w Brukseli. Ułatwi ona życie klientom w Internecie.

W lutym 2011 roku Adam Bielan informował na konferencji prasowej o pracach Parlamentu Europejskiego nad nową dyrektywą Komisji Europejskiej o prawach konsumentów. W październiku 2011 roku została ona przyjęta przez Parlament Europejski Nowa dyrektywa ujednolica 4 wcześniejsze dyrektywy europejskie i 27 różnych krajowych regulacji w zakresie ochrony konsumentów i warunków umowy zawieranej na odległość i poza siedzibą sprzedawcy. Zgodnie z najnowszymi przepisami Unii Europejskiej, które kraje członkowskie mają obowiązek przyjąć do 13 grudnia 2013 roku, wszyscy konsumenci w Unii Europejskiej będą mieli jednakowe prawa. Zakłada ono m. in. poprawę przejrzystości cenowej, pełnej informacji handlowej za co się płaci, likwidacji dopłat za płatność kartą kredytową, możliwość wycofania się z umowy przez kupującego w ciągu 14 dni po zakupie i obowiązek sprzedającego do zwrotu całej kwoty za zwrócony towar w ciągu 14 dni oraz dokładnej informacji na temat wymogów technicznych produktu cyfrowego. W efekcie można spodziewać się redukcji barier w handlu elektronicznym, a co za tym idzie pobudzenie sprzedaży w Internecie.

Trzymajmy kciuki za jak najszybsze wejście w życie przepisów (najpóźniej do 13 czerwca 2014).