Unia Europejska chce większego bezpieczeństwa produktów konsumenckich

W ramach poprawy kontroli i nadzoru nad niebezpiecznymi produktami sprzedawanymi w Unii Europejskiej komisja parlamentarna IMCO żmudnie pracuje nad poprawkami do dyrektywy Komisji Europejskiej.

Od maja 2013 trwają żmudne prace nad tekstami dwóch dyrektyw Komisji Europejskiej zaproponowanych w lutym 2013 roku. Oba mają zapewnić większe bezpieczeństwo konsumentów w odniesieniu do produktów sprowadzanych spoza i sprzedawanych w Unii Europejskiej. Jednym z motywów instytucji europejskich była chęć dokładniejszej kontroli produktów z Chin. Jak wiadomo, firmy z tego kraju specjalizują się w podróbkach.

Do dyrektywy o bezpieczeństwie produktów konsumenckich zgłoszono 353 poprawki. Ich celem jest zwrócenie większej uwagi krajowych służb publicznych do rzetelnej kontroli niebezpiecznych produktów sprzedawanych przez Internet. Do dyrektywy o nadzorze nad produkcją, dystrybucją i sprzedażą produktów konsumenckich zgłoszono 392 poprawki. Dotyczą one kontroli towarów wyprodukowanych poza UE oraz praw autorskich w odniesieniu do towarów materialnych i niematerialnych (np. oprogramowania).

Wczoraj, tj. 14 października zostały przegłosowane poprawki do projektu dyrektywy przez Komisję ds. Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów.

Głosowanie nad całymi projektami poprawek odbędą się 17 grudnia, a głosowanie podczas posiedzenia plenarnego Parlamentu Europejskiego będzie miało miejsce na początku 2014 roku.

Zainteresowani tym tematem mogą zapoznać się z tekstami poprawek TUTAJ.